بازنشستگی بیش از ۲ هزار فرهنگی خوزستانی در سال جاری/ کمبود بیش از ۷ هزار معلم خوزستانی/لزوم اختصاص سهمیه ویژه استخدامی به آموزش و پرورش استان بازنشستگی بیش از ۲ هزار فرهنگی خوزستانی در سال جاری/ کمبود بیش از ۷ هزار معلم خوزستانی/لزوم اختصاص سهمیه ویژه استخدامی به آموزش و پرورش استان

محمد تقی زاده بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۵ تیرماه ۹۷ در نشستی چندجانبه و با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، وزیر آموزش و پرورش و استاندار خوزستان گفت: استان خوزستان با داشتن نزدیک به ۱ میلیون دانش آموز پس از استان های تهران و خراسان رضوی در رده سوم کشور از نظر جمعیت دانش آموزی قرار دارد و متاسفانه هیچ گونه تناسبی بین میزان نیروی انسانی اختصاص یافته به این استان و جمعیت دانش آموزی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه  روند نقل و انتقالات امسال حدود ۶٠٠ معلم از استان خارج خواهند شد، توضیح داد: عوامل زیست محیطی از قبیل پدیده ریزگردها، تغییرات جوی و آلودگی هوا زمینه ساز تقاضای بیش از حد همکاران خوزستانی جهت خروج از استان شده است. همچنین این شرایط میزان تقاضای بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان را نیز بسیار افزایش داده است.

تقی زاده در ادامه با اشاره به کمبود شدید نیروی انسانی در آموزش و پرورش خوزستان، اضافه کرد: با توجه به حمایت های به عمل آمده در سال گذشته در حال حاضر به بیش از ۷ هزار معلم برای شروع سال تحصیلی جدید نیاز دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان مهمترین راهبرد برون رفت از چالش نیروی انسانی در خوزستان را اختصاص سهمیه ویژه استخدامی دانست و تصریح کرد: در سال جاری ۲ هزار و ۸۰۰ معلم در خوزستان بازنشسته خواهند شد که این اتفاق روند ساماندهی نیروی انسانی را بسیار دشوار کرده است. لذا در کوتاه مدت می بایست از طریق اختصاص سهمیه ویژه استخدامی نسبت به تامین نیروی انسانی مورد نیاز استان اقدام شود. به همین منظور سازمان امور اداری و استخدامی کشور شایسته است به صورت ویژه به استان خوزستان توجه داشته باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش پیش روی آموزش و پرورش خوزستان است.

تقی زاده در ادامه یادآور شد: مهمترین اولویت آموزش و پرورش خوزستان ساماندهی نیروی انسانی در مدارس استان است. تحقق این مهم بدون کمک و توجه ویژه سازمان امور اداری و استخدامی کشور در اختصاص نیروی انسانی امری مشکل خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در پایان با برشمردن اقدامات صورت گرفته در خصوص پیگیری رفع مشکل کمبود نیروی انسانی، خاطرنشان کرد: مطالبات و همچنین راهکارهای پیشنهادی در خصوص حل چالش کمبود معلم در قالب نامه ای به رئیس مجمع نمایندگان خوزستان جهت پیگیری های بعدی در مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

همچنین در این نشست چندجانبه غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در خصوص کمبود نیروی انسانی استان، تاکید بر جذب بازماندگان از تحصیل و تامین منابع مالی برای احداث فضاهای آموزشی جدید و تکمیل پروژه های نیمه کاره مواردی را بیان کرد.

درباره قادر سبحانی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme